Výstup z jádra může být rychlý a ceny energie nezvýší

TISKOVÁ ZPRÁVA STRANY ZELENÝCH

PRAHA, 22. 6. 2011 – Německá vládní agentura pro životní prostředí (UBA) zveřejnila studii,(1) podle které je výstup z jaderné energetiky zcela reálný dokonce dříve než ve vládou deklarovaném termínu v roce 2020 a s minimálním nárůstem cen. Jde o další zásadní argument, který potvrzuje dlouhodobé postoje Strany zelených, že výstup z jádra je proveditelný a pro společnost únosný.

Podle zmíněné analýzy bude Německo schopno zcela vystoupit z jádra již v roce 2017, tedy o tři roky dříve, než se původně očekávalo. Nárůst cen pak lze podle neměcké vládní analýzy očekávat mezi € 0.006 a € 0.008 za kWh. Takový nárůst je podle Spolkové agentury pro životní prostředí menší než kolísání cen plynu a uhlí v minulém roce.

„Potvrzuje se, co říkáme již dlouho, výstup z jádra je reálný, může být rychlý a ceny energií ani kvalitu života nijak neohrožuje. Obavy z významného zdražování energie a z nefunkčnosti alternativních zdrojů jsou nepodložené,“ vysvětluje člen Předsednictva Strany zelených Ondřej Mirovský.

„Doporučuji premiéru Nečasovi, aby si analýzu německé agentury životního prostředí přečetl a přestal slepě důvěřovat informacím, které získává od ministerstva průmyslu a obchodu nebo od ČEZu, což je v mnoha ohledech totéž. Ve světle těchto informací se výroky předních českých politiků zesměšňující německé rozhodnutí vystoupit z jádra jeví jako dvojnásob krátkozraké,“ říká předseda zelených Ondřej Liška.

„Strašení nedostatkem elektrické energie, nejrůznějšími technologickými problémy a hlavně nutným nárůstem cen je pouze součástí strategie současné energetické a jaderné lobby. Vědu, výzkum a technologický rozvoj přinášející nové zdroje energie a její hospodárnější využívání však nelze zastavit,“ dodává člen Předsednictva Strany zelených Ladislav Vrchovský.


Partneři Fotovolt system s.r.o.

CENTROPOL IBC SOLAR SMA Fronius PV CYCLE

Tvorba webových stránek: CzechProject spol. s r.o. Redakční systém CPedit TOPlist