Využijte vlastní střechu například jako zdroj pro dobíjení elektromobilu

autor: MP

Nevěřte mediálně šířené lži, že elektřina z fotovoltaiky je a ještě dlouho bude příliš drahá. Fotovoltaická elektrárna umístěná v místě spotřeby produkuje již dnes elektřinu za cenu cca 6 Kč/kWh bez potřeby distribuce, tedy bez dalších nákladů. Silová elektřina z mixu převážně neobnovitelných zdrojů sice stojí řádově méně, ale za její přivedení k místu spotřeby zaplatíte monopolnímu distributorovi (a státu na různých daních a poplatcích) tolik, že výsledná cena odebrané elektřiny je podle sazby cca 3-5 Kč/kWh. Tato cena již řadu let neustále roste meziročně běžně o 5-10%, a není sebemenší důvod věřit, že tomu v dohledné budoucnosti bude jinak. Takže v horizontu nějakých 3-5 let bude fotovoltaická elektřina „vlastní výroby“ levnější než elektřina z distribuční sítě.

Z výše uvedeného je zřejmé, proč je fotovoltaika nepřítelem číslo jedna pro stávající velkododavatele elektřiny a zejména pro její distributory. Je potřeba také uvážit, že „levná“ elektřina z fosilních zdrojů nezahrnuje tržní externality jako např. náklady na poškození životního prostředí při těžbě uhlí, znečištění ovzduší při spalování apod., které nakonec stejně nějak zaplatíme. Bylo by spravedlivé všechny tyto nepřímé náklady nacenit, pak by zřejmě fotovoltaika zvítězila na celé čáře.

S novými levnými bateriemi, například 3D lithiovými, bude již brzo možné levnou energii ze slunce levně skladovat a čerpat v čase potřeby. Nečekejte, že energie od monopolu bude někdy levná, snižte svoji závislost a udělejte opravdu ekologickou věc.


Partneři Fotovolt system s.r.o.

CENTROPOL IBC SOLAR SMA Fronius PV CYCLE

Tvorba webových stránek: CzechProject spol. s r.o. Redakční systém CPedit TOPlist