Proč fotovoltaika s bateriovým uložištěm?
Fotovoltaická elektrárna s baterií neboli "hybridní fotovoltaická elektrárna" v poslední době téměř vytlačila fotovoltaiku síťovou či fotovoltaiku s akumulací do vody. Proč tomu tak je? Důvodů je hned několik.
1. Využití vyrobené elektřiny
Špička grafu výkonu fotovoltaické elektrárny je při jižní orientaci fotovoltaických panelů logicky okolo poledne, největší spotřeba je ale v rodinném domě ráno a večer. Tento problém s využitím vyrobené elektřiny baterie zásadně eliminuje. Při správném dimenzování baterie je Váš dům až 8 měsíců v roce téměř soběstačný.
2. Výpadky elektřiny
Záloha spotřebičů v domě neboli Back-up je dnes již běžná funkce hybridních fotovoltaických střídačů. Například u nejpoužívanějšího střídače v ČR Goodwe10K-ET Plus máte k dispizici zálohovaný výstup o výkonu 3,3 kW do každé ze třech fází. Tuto funkci bez baterie nelze efektivně využít.
3. Dotační podmínky
Dotace NZÚ vyplácené Statním fondem životního prostředí české republiky (SFŽP ČR) jsou nastaveny tak, aby zvýhodňovali pořízení fotovoltaické elektrárny s akumulací do baterie. Na fotovoltaickou elektrárnu s baterií získáte nyní i v následujícím pokračování programu NZÚ podporu až 200 000 Kč.
4. Životnost a záruka na baterii
U kvalitních baterií je dnes již standardem záruka 10 let a udávaná životnost delší než 6000 nabíjecích cyklů. Ročně proběhne v průměrném rodinném domě 200-250 nabíjecích cyklů. Důležité však je volit výrobce baterie opravdu důkladně, tak aby poskytované záruky bylo případně s kým řešit.
5. Bezpečnost
LiFePO4 baterie používané pro hybridní fotovoltaické elektrárny jsou bezpečné. Vlivem extrémně stabilního chemického složení a teplotní odolnosti se není třeba obávat požáru.